Sprzęt i wprowadzenie

Miałeś/miałaś Amigę i chcesz powspominać przeszłość? Nie znasz Amigi i chcesz poznać legendę, ale ceny archiwalnych modeli odstraszają? Może i chcesz się skusić na zakup archiwaliów, ale obawiasz się, że to będą pieniądze wyrzucone w błoto?

Zatem „zainwestuj” w Malinkę. W razie niepowodzenia, braku chęci lub czasu zawsze możemy wrócić do systemu oferowanego przez producenta (Pixel/Raspbian) i Malinka może nam służyć jako odtwarzacz filmów z YouTube na telewizorze, bądź jako radio internetowe (wystarczy kabel do wzmacniacza) albo multimedialne centrum w oparciu o Kodi. Nie wspominając nawet o bardziej zaawansowanych projektach. Raspberry Pi w wersji do 3B+ nie grzeszyła wydajnością. Dopiero wersja 4 dostarczyła sporo mocy, którą można swobodnie wykorzystać. Największą jednak siłą jest olbrzymia społeczność, która wynajduje rozmaite zastosowania i dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autor tej strony także dokłada swoje trzy grosze.

Jak zacząć? Wystarczy nabyć drogą kupna komputer Raspberry Pi (w wersji MINIMUM 3B – opcje 3B+ oraz 4 są bardzo dobrym rozwiązaniem). Sama Malinka to jedynie płyta główna. Potrzebny więc nam będzie zestaw. Moja propozycja:

  • Raspberry Pi (czyli komputer w postaci płytki)
  • Obudowa (do wyboru do koloru)
  • Zasilacz – najlepiej oryginalny, nie warto oszczędzać kilku złotych
  • Radiatory
  • Karta Micro SD (im szybsza tym lepsza, MINIMUM 16Gb)

Mógłbym polecić pewne sklepy, ale skoro nikt mi za to nie płaci… Taki zestaw kosztuje (lipiec 2019) 200-400 złotych. Za taką cenę kupi się jedynie używaną Amigę 500 bez zasilacza i bez pewności czy ta maszyna w ogóle ruszy. Albo nawet i nie – w dobie bańki retro ceny osiągają szalone ceny. Cóż mogę dodać? Kupuj Malinę i ruszaj śmiało w świat emulacji.

PS. Abyś nie zginął/zginęła w gąszczu zwrotów, pojęć i detali małe wyjaśnienie. Na tej stronie skupiam się na Amibianie (https://gunkrist79.wixsite.com/amibian) jako pakiecie, wersji instalacyjnej. Natomiast emulator to Amiberry (https://blitterstudio.com/amiberry/), będący domyślnym emulatorem w Amibianie. Głównie ze względu na prostotę instalacji.  Można oczywiście inaczej, ale którąś drogę trzeba było wybrać.

 

plyta2