Dyski

Oczywiście nie chodzi tu o żadne rzeczywiste twarde dyski, bo takowymi nie operujemy. Pod tym pojęciem mam na myśli oczywiście twory wirtualne, czyli, inaczej mówiąc, miejsce na twardym dysku, które Amiga OS widzi jako swój dysk.

Mamy dwie możliwości:

a) plik HDF

Jest to nic innego jak plik z rozszerzeniem HDF, który możemy utworzyć samodzielnie, lub też przenieść 1:1 z innej maszyny. Amiga OS widzi to jako pełnoprawny twardy dysk. Z informacji przeczytanych w sieci wynika, że są problemy z obsługą plików/dysków większych niż 4Gb ale to można rozwiązać (patrz punkt b).

Plik tworzymy klawiszem „Create hardfile” – system wówczas widzi go jako niesformatowany dysk.

Jeśli już jakiś plik mamy z innej maszyny, to wystarczy jak przeniesiemym a następnie użyjemy klawisza „Add hardfile” i wskażemy ścieżkę do pliku.

listy

hardfile

b) katalog jako dysk

Co w sytuacji gdy mamy więcej materiału niż wspomniane 4 Gb, lub też nie chcemy cały czas operować przenoszeniem plików (słynnym mc)? Z pomocą przychodzi nam opcja zasymulowania całego katalogu jako twardego dysku . Cóż zatem stoi na przeszkodzie aby mieć pendrive (32 Gb) i mieć na nim ulubioną muzykę (czy to w formacie mod czy mp3) i odtwarzać z niej muzykę zarówno na PC jak i na naszej Malince?

Do tego służy nam opcja „Dodaj katalog”:

dodaj_kat

katalog