Atari 800

Częścią pakietu Sedai Linux (www.sedai.it) jest emulator Atari 800, dający nam możliwość uruchomienia gier z klasycznych maszyn Atari (czyli z serii XL/XE). Nie jest to trudna sprawa, ale chętnie wyjaśnię co i jak.

1) Pobieramy Sedai Linux​, a następnie instalujemy na karcie microSD (programy SDFormatter do przygotowania karty, a Win32DiskImager w celu nagrania na kartę)
2) Wkładamy kartę do Maliny i uruchamiamy zasilanie. Po kilku sekundach zobaczymy menu Sedai. Wybieramy opcję drugą – Atari800
3) Naszym oczom ukaże się niebieski ekran z napisem „Altirra BIOS – memo pad”. Oznacza to, że nie mamy jeszcze skonfigurowanych ROM-ów. Można je ściągnąć np. stąd: https://mega.nz/#F!fQhwQajA!oopF5nhNvSfxfgsGXuNyRw. Rozpakowujemy wszystko, wrzucamy na pendrive i ustawiamy w systemie. W tym celu naciskamy F1 i wchodzimy w opcję „Emulator configuration”, a następnie „System ROM settings”. Ja wchodziłem po kolei do każdej opcji (XL/XE, 5200 i BASIC ROM), wybierałem opcję „custom” i po kolei próbowałem, dopóki system nie załapał. Tak, wiem, niezbyt to mądre, ale działa.
4) Teraz zapisujemy ustawienia, robimy restart i (oczywiście, gdy mamy ROMy poprawnie zainstalowane) naszym oczom ukaże się nieśmiertelny Self Test.
5) Teraz możemy uruchomić jakieś gry. To bardzo proste. Wystarczy nacisnąć F1 i wybrać z opcji „Run Atari program” i wybrać coś z przygotowanej wcześniej przez nas kolekcji.

I to wszystko. Teraz możemy sobie zagrać w coś z kolekcji. Ja osobiście najbardziej lubię Robbo, Moon Patrol, River Raid oraz Bruce Lee. Do gier możemy użyć zarówno padów na USB, jak i przejściówki dla klasycznych joysticków – wszystko to jest wykrywane automatycznie i działa bezproblemowo.

Pendrive jest widoczny w /root/media (nieco inaczej niż w Amibianie, musimy się przyzwyczaić). Do kopiowania możemy oczywiście użyć Midnight Commandera (komenda mc) wbudowanego w pakiet Sedai. Menu jest Atari800 jest niezbyt intuicyjna, ale da się przyzwyczaić (np. klawisz Tab służy po powrotu do poprzedniego menu).

Suplement. Wojciech Pasieczmy pospieszył z pomocą i podrzucił nieco szczegółów odnośnie ROMów Atari. Proszę, oto one:

Jak najszybciej skonfigurować emulator? Otóż tak:

– najlepiej jako system wrzucić REV03.ROM z osromv33.zip (czyli XL OS 1 Rev.3 z większości komputerów XE) albo REV02.ROM (800XL i część egzemplarzy 130XE). REVAPAL.ROM to system operacyjny modeli 400 i 800 w wersji PAL, a REVBNTSC.ROM to system z wersji NTSC,

– jako BASIC podajemy ATARIBAS.ROM (ostatnią wydaną wersję, czyli C),

– atari5200.rom to BIOS konsoli Atari 5200 w wersji 4-portowej (czyli okrojonego Atari 400 z mniejszą ilością pamięci i zmienionymi adresami większości układów specjalizowanych),

– warto też w System Settings/RAM size ustawić 1088 KB, a w Emulator Configuration ustawić Enable R-Time 8 na No (zegar czasu rzeczywistego w formie kartridża – emulowany nie jest nam potrzebny i niepotrzebnie zajmuje rejestr w pamięci),

– w Sound Settings można ustawić opcję Dual POKEY (Stereo) na Yes. Pozwoli to na odpalanie produkcji demoscenowych korzystających z rozszerzonej pamięci i drugiego układu POKEY.